שני הגנים המזוהים ביותר עם סרטן תורשתי נקראים BRCA1 ו- BRCA2.

מוטציות גנטיות תורשתיות בשני גנים אלה מעלות משמעותית את הסיכון לחלות בסוגי הסרטן הבאים : סרטן השחלות בנשים, סרטן הערמונית בגברים, סרטן השד, הלבלב ומלנומה, גם בגברים וגם בנשים. 

מהו הגן BRCA  1 ?

 הגן BRCA1 הינו גן האחראי למעשה על מערכת תיקון של שברים המתרחשים בחומר הגנטי שלנו - הדנ"א. הדנ"א שלנו בנוי מ-2 גדילים המחוברים זה לזה ואוצרים בתוכם את הקוד הגנטי שלנו. שברים בדנ"א מתרחשים כל הזמן בגוף, לעיתים מסיבות טבעיות בתוך הגוף ולעיתים בגלל סיבות חיצוניות (כמו קרינה לדוגמא). תפקידו של הגן BRCA1 הוא לתקן שברים שנוצרו בשני הגדילים בצורה יעילה וללא טעויות, זו למעשה מערכת תיקון ללא טעויות. כאשר יש מוטציה בגן זה, מערכת התיקון אינה יכולה כלל לעבוד והשברים מצטברים בגוף וגורמים למוטציות אשר גורמות להתפתחותה של מחלת הסרטן

מהו הגן BRCA  2?

גם הגן BRCA2 הינו גן שנועד לתקן שברים בדנ"א שלנו, אולם מערכת תיקון זו אינה חסינת שגיאות לחלוטין כמו המערכת המתבססת על BRCA1. מוטציה בגן BRCA2 תאפשר שימוש במערכת התיקון, אולם תעודד התרחשות של טעויות רבות אשר גם כן יגרמו למוטציות מצטברות ובסופו של דבר להתפתחותה של מחלת הסרטן.

כיצד ניתן לדעת אם אני נשא\נשאית למוטציה?

על מנת לדעת בוודאות יש לעשות בדיקה גנטית. הבדיקה הגנטית של קופות החולים בישראל בודקת רק 3 מוטציות ב-2 הגנים:

שתי מוטציות בשם InsC ו- delAG/5382185 בגן BRCA1 ומוטציה בשם 617dellT בגן BRCA2.

בביה"ח תל השומר ישנה בדיקה הכוללת 14 מוטציות על גבי 2 הגנים, וקיימת בדיקה של הרצף המלא של הגנים שניתן לבצע במכונים פרטיים.

בנוסף ל-2 גנים אלה, התגלו עוד כ-20 גנים נוספים העלולים להשפיע על הסיכון לסרטן השד והשחלות.

חשוב להדגיש כי את/ה שלילי/ת רק לגנים שבדקת, כך שמומלץ ואף רצוי לערוך את הבדיקה הגנטית הרחבה ביותר.