BRCA וסרטן הלבלב – מהם הסיכונים?

מבוא למאמר: המאמר הבא עוסק בנושא סרטן הלבלב ובגורמי הסיכון שעלולים לגרום להתפרצות המחלה. נשאות המוטציה בגן 2 BRCA היא אחד מגורמי הסיכון לסרטן הלבלב, ובאופן כללי נשאות המוטציה בגן BRCA 2 מעלה את הסיכון לחלות בסוגי סרטן שונים פי 10 מהאוכלוסיה הכללית. סרטן הלבלב אצל גברים יכול לרמז על קיומה של המוטציה במשפחה, ולכן במקרים אלה חשוב להיבדק בבדיקה גנטית לנשאות.


BRCA וסרטן הלבלב – מהם הסיכונים?

הלבלב הוא איבר המצוי בבטן, והוא חלק מהמערכת האנדוקרינית אשר מווסתת את ייצור האינסולין בגופנו, שבתורו עוזר לנו לווסת את רמות הסוכר שלנו בדם. סרטן הלבלב אינו נפוץ כמו סוגי סרטן אחרים, אך עקב המיקום שלו על הלבלב, זהו אחד הסוגים אשר קשה ביותר לאתר, עד שהוא מגיע לשלבים מאוד מתקדמים. מחקרים הראו כי 3% בלבד מתוך האוכלוסיה הכללית נמצאים בסיכון לחלות בסרטן הלבלב, כאשר הסיכון עבור גברים או נשים הוא שווה. אולם, שיעורי המוות המוערכים מסרטן הלבלב הם 9% עבור גברים ו-7% עבור נשים. גורמי הסיכון לחלות בסרטן הלבלב הם: עישון, סוכרת, דלקות כרוניות בלבלב, תסמונות תורשתיות של סרטן הלבלב, מקרים של סרטן הלבלב בתוך המשפחה, ובמקרים מסוימים אנשים ממוצא אפרו-אמריקני. 

תסמונות תורשתיות של סרטן הלבלב כוללות: נשאות של מוטציה בגן 2 BRCA, סינדרום Peutz-Jeghers (PJS) ונשאות של FAMMM p16 (CDKN2A). סרטן לבלב תורשתי מוגדר על-ידי לפחות שני קרובים מדרגה ראשונה שחלו במחלה, ללא מקרים של סרטן או מחלות תורשתיות אחרות. תסמינים של סרטן הלבלב כוללים: הצהבה של העור (ללא כאבים), שתן כהה, צואה בהירה (light stool), ירידה במשקל וכאבי בטן או גב. ניתן לאבחן את המחלה בעזרת אמצעים שונים של הדמיה דיאגנוסטית ובדיקות דם. אולם, סריקה (screening) של סרטן הלבלב היא קשה מאוד, זאת מפני שהיא לא מכוסה על-ידי הביטוח ולא קיימים מספיק ממצאים המעידים כי הסריקה מצילה חיים. לכן, רופאים עדיין עובדים כדי למצוא את הדרכים הטובות ביותר לעשות סריקות למטופלים.

החוקרים Klapman et al. פועלים לפיתוח פרוטוקול להערכת סיכון גבוה בסריקה וגילוי מוקדם של סרטן הלבלב באמצעות אולטרה-סאונד אנדוסקופי (EUS). הם בוחנים מטופלים בסיכון גבוה דרך ביצוע סריקה שנתית באמצעות ה-EUS, לקיחת דגימות דם ומילוי שאלונים של גורמי סיכון. החוקרים שואפים להצליח לקבוע האם סריקה מכוונת יכולה לאתר שינויים טרום-סרטניים בשלבים המוקדמים של סרטן הלבלב. המשתתפים במחקר היו צריכים לעמוד בתנאים הבאים: שיהיו להם לפחות שני קרובי משפחה מדרגה ראשונה שחלו בסרטן הלבלב; להיות בעלי תורשתיות של דלקת הלבלב; להיות נשאים של PJS ,FAMMM  או 2 BRCA, עם היסטוריה משפחתית של סרטן הלבלב. ה-EUS מועדף על פני סריקת CT מאחר והוא יכול לזהות גידולים הקטנים יותר מ-2 ס"מ, אותם סריקת ה-CT לא יכולה לאתר. בנוסף, ל-EUS יש יכולת זיהוי של 97%, לעומת 73% של ה-CT. מתוך 47 המשתתפים שלוקחים חלק במחקר, ל-31 מהם הייתה סריקה נורמלית, ול-15 מהם סריקה אבנורמלית. מחקר זה מעיד כי סריקת EUS יכולה להיות בטוחה עבור אנשים הנמצאים בסיכון גבוה לסרטן הלבלב, אך החוקרים עדיין עסוקים בחקירה לגבי ההשפעה הכללית של סיכויי ההחלמה על מטופלים אלה.

המחקרים של Zubarik et al. ו- Canto et al. בחנו את השיטות הטובות ביותר לסריקה, והממצאים שלהם היו ש-MRI וגם EUS הם כלים מצוינים לשם כך. מאחר ו-MRI הוא כלי פחות פולשני, הוא יכול לשמש כשיטה ראשונית הולמת, שאחריה ינקטו ב-EUS, במידה ותתגלה אבנורמליות מסוג מסוים בבדיקה הראשונה. יש צורך במחקרים נוספים שיענו על השאלה האם סריקה אחת מספיקה או שיש צורך בסוג מסוים של מעקב, וכמו כן יש לבחון את סיכויי ההחלמה של מטופלים הנמצאים בסיכון גבוה.
תחום אחר של המחקר שעוסק בסרטן הלבלב הוא טיפול אשר מגביר את סיכויי ההחלמה בקרב החולים. ישנם כמה מחקרים טרום-קליניים, שלא נבדקו על בני אדם, ובחנו את ההשפעה של Tocotrienols (תרכובת של ויטמין E) על עיכוב של גידולים אצל עכברים עם גידולים בלבלב. ישנם גם בדיקות PARP שנבחנות אצל נשאי מוטציה בגן 2 BRCA, אך התוצאות עדיין תלויות ביעילות ה-PARP בעיכוב סרטן הלבלב. כך שיש צורך בעוד מחקר בתחום זה.