מה גורם לסרטן?

כל מחלות הסרטן נגרמות כתוצאה משינויים בגנים שלנו. כאשר גן נפגע הוא עלול לעבור שינויים הנקראים מוטציות. עם הזמן, השינויים מצטברים ועלולים לגרום לחלוקה בלתי מבוקרת של תאים בגוף המובילה לסרטן.

כיצד סרטן מתפתח ?

מוטציות מתרחשות כל הזמן בגופנו, לעיתים הן מושפעות כתוצאה מגורמים חיצוניים כמו קרינה או חשיפה לחומרים רעילים, אולם הן גם מתרחשות באופן טבעי בגוף שלנו.

נדרשת יותר ממוטציה אחת על מנת לגרום לסרטן.

אצל רוב האנשים המפתחים סרטן, המוטציות שהובילו להתפתחותו הצטברו בגוף במשך כל החיים עד שלבסוף גרמו לסרטן בגיל מבוגר.

ישנם אנשים אשר נולדים עם מוטציה בגן מסויים, אותה ירשו מאביהם או אימם. הגן הפגום הזה מעמיד אותם בסיכון גבוה יותר לחלות בסרטן. כאשר סרטן מתפתח בעקבות הורשה של גן פגום, זה נקרא סרטן תורשתי. 

כיצד סרטן תורשתי שונה מסרטן רגיל ?

סרטן המתפתח כתוצאה ממוטציה  מורשת נקרא סרטן תורשתי, וסרטן שאינו מתפתח ממוטציה מורשת נקרא סרטן ספורדי. הם שונים זה מזה הן בהתפתחותם והן בטיפולים המתאימים להם.  

מהם הסימנים לסרטן תורשתי ?

עשויים להיות סימנים משפחתיים לקיומה של מוטציה גנטית במשפחה המובילה לסרטן תורשתי, עם זאת אצל 50% מהנשאים כלל אין סיפור משפחתי של סרטן. לעיתים סימן פשוט כמו מספר בני משפחה אשר חלו באותו הסרטן מעיד על סרטן תורשתי. סימנים אחרים דורשים הסתכלות על ההיסטוריה המשפחתי, הן מצד האם והן מצד האב,  ומציאת דפוסים המתאימים לסרטן תורשתי. מוטציות בגנים שונים עלולות לגרום לסוגים שונים של סרטן, כגון: סרטן הלבלב, סרטן השד, סרטן השחלות, מלנומה ופרוסטטה.  

חשוב לציין כי לנשים ולגברים סיכוי זהה (50%) בהעברת הגן לצאצאים כמו גם סיכוי זהה לבנים ולבנות (50%) לרשת את הגן.