נושא חם: האם כריתה של חצוצרות הרחם מפחיתה סיכונים?

בתחום המחקר של סרטן השחלות, השאלה שנשאלת היא: "האם כריתה של חצוצרות הרחם מפחיתה את הסיכון לחלות בסרטן השחלות?". השאלה רלוונטית במיוחד עבור נשאיות המוטציה בגן BRCA1 ו-BRCA2, מאחר והסיכון לחלות בסרטן השחלות רב יותר עבור שני המקרים, כאשר נשאיות של BRCA1 נמצאות בסיכון גבוה יותר מבין השניים. כיום קיימת מחלוקת סביב נושא זה של כריתת החצוצרות. אסכולה אחת מניחה כי קיים סיכוי להפחתת הסיכון לסרטן השחלות עקב כריתת החצוצרות, מכיוון שקיים חשד שסרטן השחלות מתחיל את התפתחותו בחצוצרות הרחם. אסכולה שנייה טוענת כי כריתת החצוצרות אינה מועילה בהפחתת הסיכון לסרטן השחלות, מכיוון שסוגים מסוימים של סרטן השחלות מתחילים את התפתחותם בשחלות ולא בחצוצרות הרחם.

ההשערה אשר תומכת בכריתת חצוצרות הרחם בלבד, ללא כריתת השחלות, מצהירה כי תאי סרטן הנמצאים בקצוות החצוצרות מפיצים תאים סרטניים לתוך פני השטח של השחלות. את הסרטן מחשיבים כנמצא על השחלות, והוא לא של השחלות. השערה זו יכולה להיות חדשות טובות בהקשר של הפחתת הסיכון, ועבור נשים צעירות אשר מוטרדות לגבי מנופאוזה הנגרמת בעקבות כריתת השחלות. כתוצאה מכך, סיכונים הקשורים למנופאוזה, כמו ירידה בצפיפות העצם, חוסר תפקוד מיני, בעיות לב, תמותה ועוד, יכולים לרדת. כיום, תהליך המחקר עוד בחיתוליו, ולכן אין מידע רב שיכול לתמוך בהשערה, אך מדענים מכירים בצורך להמשיך ולחקור את הנושא הזה. מדענים מאמינים כי קיים פוטנציאל להפחית את מקרי סרטן השחלות לחצי, ואז השערה זו תוכח כנכונה. הבנתי את הפסקה הזו בכך שמדובר רק בכריתת החצוצרות, ללא כריתת השחלות, אבל אני לא משוכנעת שזה נכון.

בצדה הנגדי של המחלוקת, לא תומכים בהשערה זו מכיוון שטוענים כי יש סוגים של סרטן שחלות אשר מתחילים את התפתחותם בשחלות. מחקרים הוכיחו כי כריתה של השחלות יחד עם חצוצרות הרחם מפחיתה את הסיכון לסרטן השחלות, כמו גם את הסיכון לסרטן השד אצל מטופלות בסיכון גבוה, כמו נשאיות המוטציה בגן BRCA. עדיין לא ברור אילו סוגי מעקב ידרשו עבור מטופלות אשר כרתו רק את חצוצרות הרחם, או אם במקרים אלה עלול להיות צורך בניתוחי המשך. חשוב לקחת בחשבון כיצד אספקת הדם לשחלות וכיצד תפקוד השחלות יושפעו מהתהליך. לא קיים מידע רב לגבי השפעות אלה. מנופאוזה והתסמינים מטרידים שמתלווים אליה ניתנים לטיפול בעזרת הורמונים חלופיים, מה שהופך את המגמה הנוכחית של כריתת השחלות יחד עם חצוצרות הרחם מועדפת, עד אשר יימצאו ממצאים חדשים.