קרן

כאשר הייתי בת 14 ודודתי הייתה בת 40, היא התחילה להתלונן שבטנה הייתה נפוחה.  לאחר שהרופא שלה אמר לה מספר פעמים שאין על מה לדאוג היא נשלחה לבדיקות שנמשכו מספר שבועות. בסופו של דבר, התגלה בגופה סרטן השחלות.. היא עברה טיפול כימותרפי, שבאותן הימים חייב אותה כל טיפול בשהייה במשך שלושה ימים בבית החולים, אך לצערי היא נפטרה לאחר תשעה חודשים.  

ב-1990, בגיל 46, אבחנו סרטן השד אצל אמה שלי. היא עברה כריתת גוש מהשד וכן כימותרפיה והקרנות. אולם, כעבור שלוש שנים, הסרטן התגלה גם בריאות. מספר חודשים לאחר מכן נפטרה אימי, ז"ל, בשנת 1994,  בגיל 50 .למרות שדודתי נפטרה מסרטן השחלות ואמי מסרטן השד, לא חשנו קשר בין השניים ובשבילנו זו היה מקריות טראגית ששתי אחיות אובחנו בסרטן בגיל צעיר יחסית. 

בשנות ה-2000 המוקדמות, פורסמו דיווחים שטענו שיש סוגים של סרטן השד והשחלות המיוצרים על-ידי מוטציות גנטיות המכונות 1BCRA ו-2BCRA והם תורשתיים במשפחות הנגועות בהם. 

בפעם הראשונה בחיי התחלתי לחשוב שאולי קיים קשר בין סרטן השחלות של דודתי וסרטן השד של אמא שלי. כבר בשלב זה החלטתי שבמידה שאני נשאית BRCA אעבור ניתוחים לכריתת השדיים והשחלות כטיפול מונע. למזלי, לא נאלצתי לעבור ניתוחים אלה מאחר שגילו בבדיקה גנטית שאני לא נשאית.

אולם, שתי אחיותיי הצעירות לא רצו לעבור בדיקה גנטית. גישתן הייתה שבמידה והתוצאות תהיינה חיוביות , לא יהיה בדעתן לעבור את הניתוחים לכריתת השדיים והשחלות ולכן לא היה טעם לבצע את הבדיקה מלכתחילה.  שתיהן היו צעירות ורווקות  וצעדים אלה  נחשבו כצעדים דרסטיים וכהשחתה עצמית של הגוף. בנוסף, הן חשו שהניתוחים יגרמו להם לאבד את נשיותן ושיהיה קשה להכיר בני זוג . 

החלטה זו שינתה את חיינו כיוון שבסוף 2002, אובחנה אחותי הקטנה, שרון, בסרטן השד, והיא בת 29.  כולנו היינו המומים ובהלם כיוון שהיא הייתה כל כך צעירה – 15 שנים צעירה יותר מהדודה שלי ומאמה שלי כאשר אובחן הסרטן אצלהן! שרון הייתה בשיאה וחיה חיים מלאים בתקופה זו.  היא עבדה בכוח אדם בחברת הי-טק במשך השבוע ובסופי שבוע וערבים לימדה ורקדה סלסה.  היא גילתה גוש קטן בשד כאשר היא הייתה בחופשה עם החבר שלה. נאמר לשרון ע"י הרופאים שיש לה סיכוי של 96%  להחלמה. בעקבות החדשות "המעודדות"  שרון החליטה לעבור בדיקות גנטיות אבל  גילתה שהיא נושאת במוטציה  2BRCA. עבורה, התוצאות הגיעו מאוחר מידי להצלת חייה . 

שרון המשיכה בטיפולים שכללו כימותרפיה וכריתת השדיים ולאחר מכן חזרה לחיים שלה באותו קצב מהיר. כעבור שנתיים, היא גילתה שהסרטן חזר, הפעם לעצמות ושאט אט במשך שלוש שנים הוא מתפשט בכל גופה -  למוח, לכבד ולריאות. שרון, ז"ל, נפטרה  בחודש ספטמבר 2007, בגיל 34.  ארבעה חודשים לפני פטירתה שרון הגשימה את חלומה   לחתונה אגדתית! היא התחתנה  עם החבר שלה מזה שבע שנים שעמד לצידה בצורה נפלאה במשך כל תקופת מחלתה. בשבועות שקדמו לפטירתה שרון הכינה סרט וידאו הכולל קליפים ותמונות של חייה וברכת פרידה למשפחתה ולחברים האהובים . הוידאו התגלה לאחר פטירתה יחד עם הנחיות שיש להקרין לאחר ההלויה.  

אילו אחותי שרון הייתה מוכנה לשקול לעבור בדיקה גנטית וניתוחים, אז אולי היא היתה איתנו היום.