התמודדות עם מנופאוזה

כשמגיעים למנופאוזה (גיל המעבר) עולות הרבה שאלות ותהיות לגבי תחלופת ההורמונים וסיכון לסרטן השד, אשר משותפות גם לקהילת נשאיות המוטציה בגן ה-BRCA וגם לנשים שעוברות תהליך זה באופן טבעי. ישנן דאגות נוספות כמו ירידה בתפקוד הקוגניטיבי (המוח אינו חד כפי שהיה בעבר), גלי חום, בעיות ואגינליות (כמו יובש וכאב במהלך יחסי המין), ירידה בצפיפות העצם, בעיות לב, בעיות רגשיות ואובדן החשק המיני. אחת הדרכים שבהן רופאים משתמשים כדי להתמודד עם רבות מהדאגות הללו, אצל נשים הסובלות ממנופאוזה בעקבות ניתוח או באופן טבעי, היא טיפול תחלופת הורמונים (HRT). בעזרת טיפול זה, ניתן להיפטר מסימפטומים מטרידים של המנופאוזה על-ידי נטילת אסטרוגן בלבד, אסטרוגן ופרוגסטרון ביחד או אסטרוגן יחד עם מנה קטנה של טסטוסטרון. את סוגי ההורמונים הללו ניתן ליטול בצורת גלולה, בקרמים או בג'ל, בטבעות ואגינליות, מדבקות המודבקות על העור או בשילוב של טיפולים.

מחקר מ-2002 עורר סערה בתקשורת והדגיש באופן מוגזם את הסיכונים הקיימים ב-HRT עבור נשים צעירות יותר. זה גרם לרופאים להסתייג ממתן מרשמים ל-HRT עבור המטופלות שלהם. ב-2012, פורסם מחקר שהפריך הרבה מהמיתוסים שיצר המחקר מ-2002. במחקר מ-2012 נמצא כי עבור נשים צעירות יותר, HRT דווקא מועיל בהקשר של ירידה בצפיפות העצם, טיפול בגלי חום וביובש ואגינלי, והוא בטוח עבור נשים עד גיל 50-55, שאין להן בעיות בריאותיות משמעותיות. למרות שהממצאים אינם שלמים לחלוטין, טיפול ה-HRT יכול לספק הגנה מפני דמנציה, במיוחד עבור נשים צעירות יותר שחוות מנופאוזה בעקבות ניתוח.

שאלה נוספת שעולה רבות בקרב נשאיות המוטציה בגן ה-BRCA אשר מתלבטות האם לכרות את השחלות וחצוצרות הרחם היא: האם צריך לכרות גם את הרחם? אם אישה מחליטה להשאיר את הרחם שלה, מאוד סביר כי הטיפול שתצטרך לקבל יהיה שילוב של אסטרוגן ופרוגסטרון, אשר עלול להגדיל את הסיכון לחלות בסרטן השד בשד שלם (שלא הוחלף בניתוח). מחקרים הראו כי לאחר תקופה של 3-5 שנים, הסיכון הזה גדל, יחד עם הסיכון למחלות לב. מצד שני, נשים אשר כורתות את השחלות, חצוצרות הרחם והרחם, צריכות טיפול של אסטרוגן בלבד. נמצא כי כל הניתוחים הללו מפחיתים את הסיכון לחלות בסרטן השד בחצי, עבור נשאיות המוטציה בגן ה-BRCA. מחקרים לגבי BRCA עוד הראו כי השימוש בטיפולים של אסטרוגן בלבד לא משנים את הירידה בסיכון לחלות בסרטן השד בעקבות הניתוחים. חשוב עוד לציין כי טיפולים שאינם הורמונאליים, כמו תוספי תזונה עשביים, לא הוכחו כאפקטיביים יותר מפלסיבו.

בשורה התחתונה, טיפול של אסטרוגן בלבד עבור נשים צעירות הסובלות ממנופאוזה בעקבות ניתוח הוא מועיל יחסית בטיפול בסימפטומים של המנופאוזה בנוסף, אין בו סיכון, או שהוא אף מפחית את הסיכון לסרטן השד, גם בקרב נשים עם מוטציה בגן ה-BRCA. טיפול באסטרוגן הוא מועיל ובטוח לא רק עבור סימפטומים של מנופאוזה, אלא גם מביא להשפעות חיוביות עבור המיניות, צפיפות העצם, התפקוד הקוגניטיבי (מפחית סיכון לדמנציה), ובמקרים מסוימים על בעיות לב.