נטע

שמי נטע, 35, נשואה ואימא לבן בן-8, והחיים שלי התהפכו מבלי הודעה מוקדמת. 

21.2.2008 בתאריך הזה הכל התחיל, סבלתי מכאבי ראש והייתי בהריון באמצע החודש ה- 4, אז יכולתי לקחת רק כדור "אקמול" והוא לא עזר. אז נסעתי למיון בבי"ח "בלינסון" בהוראת הרופאת משפחה שלי , ושם מדדו לי לחץ דם ולחץ גם ולא מצאו כלום ואז קראו לנוירולוג שבא אחרי כשעה ועשה לי בדיקת LP זאת בדיקה שמוציאים נוזל מעמוד השדרה כדי לדעת מה הלחץ בגוגולת. ואז התחיל הסיוט...

הסיפור התחיל לפני כמעט 8 שנים, אישה צעירה אז בת 28 עצמאית בתחילת קריירה מצליחה בחברת הייטק בעלת תואר ראשון בכלכלה ומנהל עסקים, מקימה משפחה. סחרחורת, כאבי ראש, משככי כאבים רגילים לא עזרו. התחושות התגברו, הראייה היטשטשה. הגיע הזמן לבדיקות רציניות יותר. נסעתי לבית החולים ומשם כבר לא חזרתי כמו שנכנסתי. חשד לדלקת קרום המוח, בצקת במוח ועוד ספקולציות שהעלו הרופאים אבל הבעיה לא נפתרה להיפך, הסימפטומים רק התגברו. בעיות בראייה, הדיבור נפגע, הפעולות המוטוריות הפשוטות הפכו למסובכות . והרופאים לא מוצאים דבר. בדיקות הדם נשלחו ל"הדסה עין כרם" ושם מצאו כי נוגדן בשם  ANTI YO בדם הוא זה שגורם לפגיעת איזור במוח שנקרא המוח הקטן ה"צרבלום". נוגדן נדיר שבא להילחם בסרטן .סרטן? איפה ? איך? את הסרטן הארור מצאו בשחלה.

הסיבה העיקרית בגללה אני רוצה לספר את הסיפור שלי היא המודעות לגן של סרטן השד והשחלות, לאחר המחלה נבדקתי בבדיקת דם פשוטה וגיליתי שאני נשאתי של הגן BRCA1 ומאז אני בבדיקות מדי כמה חודשים.  חשוב לי לעורר מודעות לגן, שנשים בכל הגילאים יקפידו וייבדקו, כי אף פעם אי אפשר לדעת.
תוך זמן קצר נכנסתי לניתוח חירום שבו הוציאו את שתי השחלות השמאלית שהייתה הנגועה ואת הימנית למניעה. התעוררתי מהניתוח כואבת, עצובה, הבטן בתחושת ריקנות, ראייה מטושטשת, לא מצליחה לדבר. מנסה לעכל את כל מה שקורה לי. מנסה להתאושש.

מוח שנפגע קשה מאד לתקן . זה כבר ברור לי הרבה יותר עכשיו כעבור קרוב לשמונה שנים. אבל אפשרי!
אחרי שלושה חודשים בבילינסון הועברתי לשיקום ב"בית לוינשטיין" כשהאבחנה היא "תסמונת פאראנאופלסטיק", שמאופיינת  באטקסיה בדרגה קשה (רעד והליכה לא יציבה כתוצאה מכשל של המוח לווסת את תנועת הגוף ואת הכוח) ,וניסטגמוס (תופעה של תנועות לא-רצוניות, מהירות של העיניים ,ריצוד ) וקושי בדיבור. לצד התסמונת המפחידה וחוסר הוודאות, עברתי טיפולים כימותראפיים הכרוכים גם הם בתופעות לוואי קשות. תשעה חודשים שהיתי בלוינשטיין. ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה, תקשורת קלינית, טיפול פסיכולוגי נפשי וטיפולי תרפיה נלווים. התקדמות בצעדים איטיים,איטיים מאד, רגשות קשים שמציפים כמו תסכול וכעס, שאלות שאין עליהן תשובות ותקווה שהכול עוד ישתנה ויחזור להיות קרוב למה שהיה. שיהיה טוב. מרותקת לכסא גלגלים, מאישה עצמאית ששולטת בחייה הפכתי לתלותית, שלא יכולה לעשות כמעט דבר לבדה. הילד שלי התרחק ממני, מתגעגע לאמא שהוא הכיר, שצחקה איתו, שיחקה, טיפלה וחיבקה. תשעה חודשים עברו, תקופת האשפוז הסתיימה  ומה עכשיו ? איך חוזרים הביתה? איך חוזרים לנהל חיים? איך מממנים המשך שיקום? אבל פעם בחודש מהקופ"ח זה לא מספיק לשיקום המאסיבי שלו אני זקוקה . אז אני עושה טיפולים פרטיים למשל: טיפול בתא לחץ בבית חולים "אסף הרופא" , ולמזלי מצאתי את "עזרה למרפא" – עמותה לשיקום של הרב פירר לאנשים עם מוגבלויות. שלוש פעמים בשבוע אני נוסעת לבני ברק להשתתף בפעילויות. אווירה חמה דואגת ותומכת עם אנשים מקסימים. מלבד אוזן קשבת מעניק המקום טיפולים לשיקום כמו ריפוי בעיסוק, פיזיוטרפיה, תקשורת, ויצירה. וכל זה ניתן בחינם. 

אופניי ידיים בעמותת "אתגרים",טיפולי פילאטיס מכשירים בסטודיו בכפ"ס אצל קרן לייבוביץ'-אני מתקדמת בטירוף! ועוד...

אני חייבת להמשיך ולשקם את עצמי. להמשיך ולא להתייאש. ללמוד, לנסות ,לעשות, להתקדם,להעסיק את עצמי ולא להתנוון. 

לפני כמעט 8 שנים הכל התהפך,סרטן מסוג נדיר אומרים הרופאים. נוגדן שתקף את אזור המוח הקטן ופגע בו לצמיתות, הגוף רועד ולא נשלט, הדיבור איטי ומקוטע, אבל הראש מורם למעלה. כמעט 8 שנים אחרי אני עם עוזרת צמודה שעוזרת לי בחיי היומיום, בעלי התומך לצידי והבן המדהים שלי שכבר "עיכל" שאמא שלו בכסא גלגלים  יושב לי על הברכיים ואני מספרת לו סיפור (או הוא לי כבר), מוקפת במשפחה מאוד חמה ותומכת, ואוהבת. שעטפה ועוטפת אותי במשך כל התקופה, שלא הרפתה, ולא מרפה, שהמשיכה לבדוק, לחפש ולדבוק במשימה שיש מה לעשות, ויש מה לשפר, שלא הניחו אותי לרגע לבדי ועל כך אני מודה להם מקרב ליבי!
כיום חלק מהעצמאות חזרה אליי, יש לי אוטו ואני נוהגת ועוד כל מיני דברים "קטנים", אבל בשבילי, בשבילי הם גדולים...!

אני מודה שיש ימים קשים, אבל אני חזקה! חזקה הייתי וחזקה נשארתי.

הכל תלוי ב ר צ ו ן שלך כבאנדם ואמונה !!!