יפאת

שמי יפאת ואני בת 44 בקרוב. אני אם חד הורית, אם לילדה בת 17 ואני גם נשאית של מוטציה בגן BRCA1.

אמי נפטרה בגיל 50 מסרטן השד שהתפתח והגיע גם לגזע המוח. היא נפטרה לאחר מאבק של 10 שנים בסרטן והיתה אישה מדהימה. אמא שלי גילתה את המחלה שלה בשלבים ממש התחלתיים וכרתו לה שד אחד בניתוח ראשון. לצערי הרב, לפני 10 שנים לא היו בדיקות גנטיות וחבל שכך. כבר 20 שנה שאני בסיכון גבוה, וכל שנה עשיתי ממוגרפיה ובדיקות עצמיות.

לפני כשנתיים וחצי עשיתי בדיקת נשאות וגיליתי שאני נשאית של הגן BRCA1. הוסבר לי במכון הגנטי על הסיכונים שאני עומדת בפניהם ולאחר התלבטויות קשות, החלטתי לבצע ניתוח של כריתת השחלות. במשך השנה האחרונה סבלתי מאד מבחינה גניקולוגית וביקשתי מכמה רופאות גניקולוגיות לעזור לי עם הניתוח. כל הרופאות שדרכן עברתי, היו בורות לחלוטין בנושא הנשאות הגנטית, ולא עניין אותן כלל וכלל שאני נשאית של מוטציה בגן. הן לא הבינו מדוע אני רוצה לעבור ניתוח ובכלל לא הבינו מדוע עברתי בדיקה גנטית. כעסתי מאד על היחס המגעיל והדוחה שקיבלתי מהן. ובעיתוי ממש מדהים, הגעתי לרופא מדהים ומקסים שברגע שראה את סבלי והבין שלפניו עומד אדם שיודע מה הוא רוצה, החליט לנתח אותי. הוא היה מאד נחמד והסביר לי שלא אוכל עוד להביא ילדים לעולם. אמרתי לו שבגילי "המתקדם" אין לי צורך בילדים נוספים שכן יש לי ילדה אחת וזה די והותר עבורי.

ב- 29 לאוקטובר 2009 עברתי את הניתוח של כריתת שחלות וחצוצרות (טפולות). הניתוח עבר בשלום, אני מרגישה נהדר כאילו ירדה לי אבן מהלב, וההחלטה שעשיתי היתה נכונה. קראתי שבמקרים מסוימים שנשים אשר עברו ניתוח שכזה לא מרגישות כנשים יותר, אך אני לא חושבת שזה אמור להפריע לי בהמשך החיים שלי ואני מרגישה טוב מאד עם ההחלטה שלי.

לגבי כריתת שדיים מניעתית - לזה החלטתי לא להגיע בינתיים מכיוון שאני במעקב כל הזמן וחושבת שבזמן הקרוב אשאר כמות שאני כי בכל זאת; אם נמצאים במעקב קבוע, אפשר חס וחלילה לגלות מהר. 

אני מאחלת לכל הנשאיות שתגענה להחלטות חשובות והרות גורל בחיים שלהן, ושתבנה שבסופו של דבר, הבריאות יותר חשובה מהכל, והחיים קצרים וצריך לנצל אותם עד תום ולהיות בריאים גם בין לבין.

אני מאחלת לכולכן רק בריאות והגיון בריא!!